آیا مصرف چای سبز باعث کاهش وزن میشود؟

چای سبز اخیراً در غرب محبوبیت پیدا کرده است، چای سبز مدت‌هاست در طب سنتی چینی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها از سردرد گرفته تا بهبود زخم استفاده می‌شود؛ چای سبز حاوی مواد فعال زیستی مانند کافئین و میتواند به افزایش متابولیسم و تجزیه سلول های چربی کمک کند.

چای سبز چیست؟

چای انواع مختلفی دارد، اما همه از یک گیاه به دست می آیند. چای سبز، سیاه، سفید و اولانگ از گیاه کاملیا سیننسیس تولید می شود؛ چای سبز از بخارپز کردن برگ های گیاه کاملیا سیننسیس تهیه می شود. این فرآیند تخمیر مشابهی را که برای تهیه انواع دیگر چای از جمله چای اولانگ یا سیاه استفاده می شود انجام نمی دهد، بنابراین آنتی اکسیدان ها و مواد مغذی موجود در برگ های گیاه را حفظ می کند؛ چای سبز یکی از سالم ترین نوشیدنی ها است. سرشار از آنتی اکسیدان ها و ترکیبات گیاهی مختلف که ممکنه برای سلامتی مفید باشد.

برخی افراد حتی ادعا می کنند که چای سبز می تواند چربی سوزی رو افزایش دهد و به کاهش وزن کمک کند.

چای سبز حاوی موادی که می تواند به کاهش چربی کمک کند‌

برگ های چای حاوی بسیاری از ترکیبات مفید است.

ترکیبات چای سبز:

کافئین

یکی از ترکیبات چای سبز کافئین است.

کافئین یک محرک شناخته شده است که در مطالعات متعدد به چربی سوزی و بهبود عملکرد ورزشی کمک می کند.

آنتی اکسیدان

چای سبز سرشار از آنتی اکسیدان های قوی به نام کاتچین است.

مطالعات نشان می دهد که نوشیدن یک فنجان چای سبز میزان آنتی اکسیدان ها رو در جریان خون افزایش می دهد.

گالوکاتچین

اپی گالوکاتچین گالات (EGCG) یکی از ترکیبات مهم چای سبز است، ماده ای که می تواند متابولیسم رو افزایش بده.

اگر چه یک فنجان چای سبز ممکنه سطح آنتی اکسیدان بدن رو افزایش دهد.

مطالعات حیوانی نشان می‌دهد که ترکیبات فعال موجود در چای سبز می‌توانند با افزایش اثرات برخی از هورمون‌های چربی‌سوز مانند نوراپی نفرین (نورآدرنالین) به این فرآیند کمک کنند.

آنتی اکسیدان اصلی چای، EGCG، می تواند به مهار آنزیمی که هورمون نوراپی نفرین رو تجزیه می کند، کمک کند.

هنگامی که این آنزیم مهار می شود، مقدار نوراپی نفرین افزایش می یابد و باعث تجزیه چربی می شود.

در واقع، کافئین و EGCG – که هر دو به طور طبیعی در چای سبز یافت می شود ممکنه  اثر هم افزایی داشته باشد.

در نهایت، سلول های چربی بدن ،چربی بیشتری رو تجزیه می کند، که برای استفاده به عنوان انرژی توسط سلول هایی مانند سلول های ماهیچه ای در جریان خون آزاد می شود.

ترکیبات موجود در چای سبز سطح هورمون هایی رو افزایش می دهد که به سلول های چربی رو تجزیه می کنند. این باعث آزاد شدن چربی در جریان خون می شود و آن رو به عنوان انرژی در دسترس قرار می دهد.

باعث افزایش چربی سوزی به خصوص در حین ورزش می شود.

اگر به برچسب تقریباً هر مکمل تجاری کاهش وزن و چربی سوزی نگاه کنید، احتمالاً چای سبز را به عنوان یک ماده تشکیل دهنده می بینید.

در یک مطالعه، مردانی که قبل از ورزش عصاره چای سبز مصرف کردند، 17 درصد بیشتر از مردانی که مکمل مصرف نکردند، چربی سوزی کردند. این مطالعه نشان می دهد که چای سبز می تواند اثرات چربی سوزی ورزش رو افزایش دهد.

یک مطالعه هشت هفته‌ای نشان داد که کاتچین‌های چای باعث افزایش چربی سوزی در حین ورزش و استراحت می‌شوند.

چندین مطالعه دیگر این یافته ها را تأیید می کنند، که نشان می دهد EGCG سوزاندن چربی رو تقویت می کند – که ممکنه در دراز مدت منجر به کاهش چربی بدن شود.

حتی زمانی که می‌خوابید یا می‌شینید، سلول‌های بدن میلیون‌ها عملکردی رو انجام می‌دهند که به انرژی نیاز دارند.

چندین مطالعه نشان می دهد که مصرف عصاره چای سبز یا مکمل های EGCG می تواند باعث شود کالری بیشتری بسوزانید – حتی در حالت استراحت.

در اکثر مطالعات، این افزایش حدود 3 تا 4 درصد است، اگرچه برخی افزایش تا 8 درصد را نشان می‌دهند.

برای فردی که 2000 کالری در روز می سوزاند، 3 تا 4 درصد معادل 60 تا 80 کالری اضافی است که در روز مصرف می کند مشابه آنچه از یک رژیم غذایی پر پروتئین انتظار دارید.

اگرچه مدت زمان اکثر این مطالعات بسیار کوتاه بود، برخی شواهد نشان می‌دهند که اثر افزایش متابولیسم در درازمدت باقی می‌ماند.

در یک مطالعه بر روی 60 فرد چاق، کسانی که عصاره چای سبز مصرف کردند، 7.3 پوند بیشتر (3.3 کیلوگرم) از دست دادند و 183 کالری بیشتر در روز پس از سه ماه نسبت به افرادی که این عصاره را مصرف نکردند، سوزاندند.

با این حال، همه مطالعات نشان نمی دهند که عصاره چای سبز متابولیسم رو افزایش می دهد.

آیا چای سبز می تواند به طور خودکار باعث شود کالری کمتری مصرف کنید؟

یکی از راه هایی که چای سبز می تواند به کاهش وزن کمک کند، کاهش اشتها است.

این از نظر تئوری باعث می شود کالری کمتری به طور خودکار و بدون هیچ تلاشی مصرف کنید.

برخی از مطالعات حیوانی نشان می‌دهند که عصاره چای سبز یا مکمل‌های EGCG می‌تواند میزان چربی جذب شده از غذاها رو کاهش دهد، اما این مورد در انسان تایید نشده است.

به طور کلی، اثر اولیه چای سبز افزایش مصرف کالری است که باعث می‌شود چربی بیشتری بسوزانی –اما به نظر نمی‌رسد تاثیر قابل‌توجهی بر میزان غذایی که در طول روز می‌خوری داشته باشد.

چای سبز می تواند به کاهش چربی، به ویژه چربی های مضر شکم کمک کند.

وقتی صحبت از از دست دادن پوند واقعی می شود، تأثیرات چای سبز نسبتاً کم است.

اگرچه بسیاری از مطالعات نشان می‌دهند که افراد در واقع وزن کم می‌کنند، اما برخی مطالعات نیز هیچ تاثیری را نشان نمی‌دهند.

دو بررسی از بسیاری از کارآزمایی‌های کنترل‌شده روی مکمل‌های چای سبز نشان داد که افراد به طور متوسط حدود 3 پوند (1.3 کیلوگرم) از دست دادند.

حواست باشه که همه چربی ها بدن یکسان نیستند.

چربی زیر پوست در زیر پوست قرار می گیرد، اما ممکنه مقدار قابل توجهی چربی احشایی نیز داشته باشی که به آن چربی شکم هم گفته می شود.

مقادیر بالای چربی احشایی با التهاب و مقاومت به انسولین مرتبط است که هر دو به شدت با چندین بیماری جدی از جمله دیابت نوع 2 و بیماری قلبی مرتبط هستند.

چندین مطالعه روی کاتچین چای سبز نشان می دهد که اگرچه اثرات کاهش وزن کم است، اما درصد قابل توجهی از چربی از دست رفته، چربی احشایی مضر است.

بنابراین، چای سبز باید خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌های مهم رو کاهش می دهد، که ممکنه منجر به زندگی طولانی‌تر و سالم‌تر شود.

حتی اگر عصاره چای سبز یا مکمل‌های EGCG می‌تواند باعث افزایش متوسط در میزان متابولیسم و سوزاندن چربی شود، اما اثرات آن در کاهش وزن واقعی کم است.

با این حال، هر مقدار کمی اضافه می شود، و زمانی که با سایر استراتژی های کاهش وزن موثر مثل خوردن پروتئین بیشتر و کاهش کربوهیدرات ترکیب شود، ممکنه حتی بهتر عمل کند.

البته، فراموش نکنید که مزایای چای سبز فراتر از کاهش وزن است. به دلایل مختلف دیگر نیز سالم است.

به خاطر داشته باشید که اکثر مطالعات عصاره های چای سبز یا مکمل های حاوی آنتی اکسیدان های جدا شده چای سبز را بررسی کرده اند.

در مقایسه، اثرات نوشیدن چای سبز احتمالا حداقل است، اگرچه مصرف منظم آن ممکن است فواید طولانی مدت داشته باشد.

ورزش منظم و خوردن یک رژیم غذایی سالم با مقدار زیادی سبزیجات از استراتژی های کاهش وزن بسیار موثر است. مصرف چای سبز در کنار این روش ها ممکنه نتایج مثبت آنها رو افزایش دهد.

مصرف چای سبز

نحوه مصرف چای سبز

نوشیدن چای سبز داغ در طول روز ممکنه به کاهش وزن کمک کند.

نوشیدن 2 تا 3 فنجان چای سبز داغ در طول روز برای کاهش وزن کافی است. مقدار دقیق آن بسته به میزان مصرف کافئین و متابولیسم طبیعی آنها از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

چای سبز در انواع مختلفی وجود دارد، اما برای کاهش وزن، بعیده که تفاوت قابل توجهی بین آنها وجود داشته باشد؛ چای سبز ساده و با حداقل فرآوری شده احتمالاً غنی ترین محتوای غذایی را حفظ کرده است، چای سبز برای مصرف بی خطر در نظر گرفته می شود. با این حال، در برخی موارد باید مراقب بود، زیرا دوزهای زیاد کافئین می تواند برای کسانی که در معرض خطر مشکلات قلبی یا فشار خون بالا هستند، مشکلاتی ایجاد کند.

دیدگاه ها غیرفعال است