اهمیت خوردن صبحانه برای دانش آموزان و نقش آن در میزان یادگیری

صبحانه مهم ترین وعده غذایی در طول روز است. همون طور که می دونید مهم ترین زمان یادگیری دانش آموزان در مدرسه تایم صبحه اگه کودک یک صبحانه مقوی بخوره روی یادگیری، تاثیر زیادی داره.

خوردن یک صبحانه کامل و سالم کمک میکنه به:

افزایش تمرکز، افزایش انرژِی، می تونند نمرات بهتری بگیرند، افزایش خلاقیت، جلویگری از چاقی و به سلامت قلب هم کمک میکنه. در ادامه تمام این موارد کامل توضیح میدیم همراه سیگما باشید.

تاثیر خوردن صبحانه بر یادگیری

 

تاثیر خوردن صبحانه بر یادگیری

 

همون طور که در بالا گفتیم مصرف صبحانه برای دانش آموزان خیلی مهمه خوردن صبحانه، اهمیت و ارزش زیادی داره. نه فقط برای کودکان که در سن رشد هستند بلکه در همه ی رده های سنی مصرف صبحانه اهمیت زیادی داره. بخاطر اینکه همه ی ما با خوردن یک صبحانه سالم مقوی می تونیم یک روز خوب رو با انرژی شروع کنیم.


خوردن صبحانه باعث افزایش تمرکز دانش آموزان میشه

دانش آموزانی که صبحانه سالم می خورند، نسبت به دانش آموزانی که به طور کامل صبحانه رو حذف می‌کنند، تمرکز بیشتری دارند.

وقتی صبح دانش آموز یه صبحانه مقوی میخوره بهتر میتونه روی کارهاش تمرکز کنه این طوری کمتر تحت تاثیر عوامل بیرونی قرار میگیره.


افزایش انرژی دانش آموز

وقتی صبحانه نخوری بدن بدون غذا می مونه قند خون پایین میاد بخاطر اینکه از شب قبل چیزی نخوردی.

قند خون پایین باعث میشه احساس کسلی و تنبلی کنی. ولی اگر صبحانه بخوری قند خون در سطح نرمال قرار میگره و انرژی لازم به دانش اموز میده. باعث میشه با انرژی بیشتر درس رو یاد بگیره.


نمرات بهتر در آزمون

نمرات بهتر با خوردن صبحانه

دانش‌آموزانی که قبل از شروع مدرسه صبحانه می‌خورند، نه تنها انرژی و تمرکز بیشتری دارند، بلکه در آزمون‌های تحصیلی نمره بهتری کسب می‌کنند.

بر اساس مطالعه‌ای که در مجله (Journal of Economics) دانش آموزان مدارسی که صبحانه رایگان قبل از شروع کلاس می خورند، حدود ۲۵ درصد در آزمون‌های ریاضی، خواندن و علوم نمره بالاتری کسب کردند.

محققان بر این باورند که دلیل آن، اینکه که صبحانه انرژی لازم برای بهبود تمرکز، تفکر، بالا بردن سرعت و مهارت‌های حل مسئله رو فراهم می‌کند.


جلوگیری از چاقی دانش آموزان

خوردن صبحانه فقط روی یادگیری دانش آموزان تاثیر نمیزاره. مصرف منظم صبحانه میتونه به دانش آموزان کمک کنه شاخص سالم تر و متعادل تری داشته باشند این موضوع با کاهش احتمال چاقی ارتباط داره.

فقط مصرف صبحانه مفید کافی نیست، دانش آموزان باید میان وعده های سالم هم بخورند.

برای خواندن مقاله راجب میان وعده های سالم برای دانش آموزان کلیک کنید.


افزایش خلاقیت دانش آموز با خوردن صبحانه

دانش آموزانی که صبحانه نمی خورند همان طور که در بالا گفتیم دچار افت قند خون می شوند. نخوردن صبحانه سبب کاهش توانایی ذهنی میشه.

میزان یادگیری در درس‌هایی که به نیاز به دارند، کاهش میده.

در حالی که دانش آموزانی که صبحانه می‌خورند، حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد انرژی روزانه خود رو از طریق صبحانه تأمین می‌کنند؛ و در انجام امور تکالیف قدرت خلاقیت بیشتری دارند.


خوردن صبحانه به سلامت قلب کمک میکنه

مصرف صبحانه میتونه به سلامت قلب دانش‌آموزان کمک کنه. افرادی که صبحانه نمی‌خورند، صبحانه‌ی مغذی رو با خوراکی‌های حاوی کلسترول، قند و چربی‌های اشباع‌شده جایگزین می‌کنند که ممکنه خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی رو افزایش بده.


عوارض نخوردن صبحانه سالم برای دانش آموزان

نخوردن صبحانه بر کنترل رفتار دانش‌آموزان تأثیر زیادی میزاره خستگی، بی‌حوصلگی، عصبانیت و زودرنجی.

عوارض نخوردن صبحانه

عوارض نخوردن صبحانه در کودکان:

کاهش حافظه

کاهش قدرت یادگیری

بروز عوارض عصبی مانند سستی و بی‌حالی

بی‌حوصلگی

خستگی

عصبانیت

کسانی که از صبحانه نمی خورند، آسیب‌های جدی به بدن خودشون وارد می‌کنند و موقع ناهار با اشتهای بیش‌تری شروع به خوردن می‌کنند که درنتیجه چاقی و اضافه‌ وزن رو به دنبال خودش داره.


سوالات متداول

خوردن صبحانه بر یادگیری دانش آموزان چه تاثیری دارد؟

  • صرف یک صبحانه سالم قبل از رفتن به مدرسه با بهبود تمرکز، نمرات بهتر در آزمون، افزایش انرژی، وزن متعادل‌تر مرتبط است.

حذف صبحانه چه تاثیر بر یادگیری دانش آموزان دارد؟

  • -نخوردن صبحانه علاوه بر کاهش حافظه و قدرت یادگیری عوارض عصبی مانند سستی، بی‌حالی، خستگی، عصبانیت، بی‌حوصلگی و افسردگی را نیز به دنبال دارد.

ویژگی های یک وعده صبحانه خوب برای دانش آموزان چیست؟

  •  صبحانه باید دو ویژگی داشته باشه؛ مقدار انرژی کافی داشته باشه و انرژی طوری به بدن برسونه که در طول ساعات های بعد، قند خونش در سطح پایدار و ثابتی باقی بماند.

دیدگاه ها غیرفعال است